276°
Posted 20 hours ago

Carving Magic

£9.9£99Clearance
ZTS2023's avatar
Shared by
ZTS2023
Joined in 2023
82
63

About this deal

Being a woman, a mother, a Transylvanian, and an expat now, she is taking the sight to the personal life experience with a social writing touch. Born in a communist regime, Simona is seriously approaching the education, while keeping hope at the highest peaks. Through her work, she is trying to bring love and humanity. Tristeţea şi durerea e prezentă în multe poezii. Le regăsim şi în poezia Ei spun că sunt fals, în care Simona Prilogan atinge şi tema imperfecţiunii umane:

Simona has been writing since her childhood, in her native language, Romanian. Eleven years ago, she set up a new life adventure that began with learning English in her own. Today she is proud and happy to announce that some of her dearest English poems found a cosy home in a petite collection that would come out by 3rd February at Austin Macauley Publishers. The book is named “Carving Magic” as Simona sees all her living paths as magical twisting, despite reality struggles. timp ce soarele prindea contur pe retina zilei, contabilizam momentele nopții și încercam să înțeleg cum este decriptată esența vieții. Ciudate și nemărginite sunt înțelesurile ei. Sensibile dar puternice în același timp.” Moara încetase de mult să își mai scrie povestea, dar reminiscențe hoinăreau printre amintiri. Cosânzenele de altădată încă încingeau hora pe cărarea ce ducea către moară. Era atât de multă magie scăldată între razele de soare ce se pierdeau printre crengile prunilor. O bucurie scrisă de intensitatea emoţiilor pe fila timpului, printre petalele pline de culoare ale florilor ce zâmbeau a prospețime. Era viață și voință în fiecare celulă, în fiecare clipă. Și oamenii... Glasurile, cuvintele, accentul, bunăvoința, privirile pline de înțelepciune și blândețe. O lume întreagă, condensată în imagini peculiare, printre secundele realității de odinioară. Și mai era ceva. Era Tihna. Curată și sfântă. Tihna ce își înălta cântecul în surdină, plutind peste toate neputințele lumii, lăsându-și brațele într-o divină îmbrățișare a universului. Pace și liniște. Lumină și împăcare. Așa începeau toate duminicile.” dacă e să o prezentăm în detaliu, trebuie să începem prin a povesti că s-a născut la Hunedoara, iar acum trăieşte în Londra. A debutat în 1998 în cotidianul hunedorean Cuvântul liber, publică poezie în mai multereviste din ţară şi a câştigat premiul presei la Festivalul Internaţional Lucian Blaga – Sebeş. Din 2017 scrie pentru Webcultura (România), iar din 2018 pentru Spillwords Press NYC (SUA). În 2018 a publicat la Lulu Press (SUA) două volume de poezie şi proză scrurtă: Ochi de poveste (română) şi Windows to The Blue (engleză). O parte din creaţiile sale literare sunt incluse în şase antologii de poezie din SUA, în trei antologii din Marea Britanie şi două antologii de poezie şi proză scurtă din România.Simona's most significant writing advocates and supporters are her sons who are pursuing their dreams while completing their PhD courses.

Austin Macauley are one of the fastest-growing publishers, striving hard to give authors the best chance of succeeding in an increasingly crowded market. With headquarters in London, New York and Sharjah, Austin Macauley Publishers™ have established themselves as an energetic and innovative independent trade publishers. Publisher Details

un aeroport ce urma să devină martorul bucuriilor și tristeților următoare. Încercuiri de lacrimi, între aterizări și decolări. Lacrimi de bucurie, dor, dar niciodată înstrăinare.

Bunica îmi zâmbește iar și iar dintre amintiri, împreună cu parfumul copilăriei. Cu dor de basme, tihnă și duminici albastre. Acolo unde morile își învârteau consistent paleții între adunări și scăderi, zâmbete și lacrimi, avându-și mereu partea de înțelegere deplină a universalității. Cuminte și senină precum strălucirea dimineților de vară.” She is a member of the World Jam, a worldwide poetry and music community based in Nottingham, where she discovered the joy of performing on stage as a poet. From poetry I have never gone. I only borrowed some mornings from the sunflowers and listened to their songs. The breeze brought sentences from far away, a mystic world displaying in my heart. Sound of love, aromas, colours, emotions. They were gathering at the gate of my mind, so I invited them in my inner world and together have created a genuine poetic space. A Simonic one. For returning the mornings to eternity. As we celebrate our togetherness, I invite you too for a cup of emotions and poetic thoughts poured between the lines.If you're coming to Coles by car, why not take advantage of the 2 hours free parking at Sainsbury's Pioneer Square - just follow the signs for Pioneer Square as you drive into Bicester and park in the multi-storey car park above the supermarket. Come down the travelators, exit Sainsbury's, turn right and follow the pedestrianised walkway to Crown Walk and turn right - and Coles will be right in front of you. You don't need to shop in Sainsbury's to get the free parking! Where to Find Us Somewhere in the world another cry is making up the road to stars, leaving behind the shots of guns from other's fears, from other's wars. Do not take for granted morning glance. There is a sign from Deity that love is blessing the life’s rhyme. Keeping the hope tight in the heart, for peace to wipe world's cry apart.” După o experiență brutală în 2013, de aproximativ 6 luni în Belfast și revenirea în țară, în 2014 am decis că este momentul să iau din nou calea pribegiei. De data acesta nu m-am mai întors. Am plecat singură, cu un bagaj mic de mână dar cu un mănunchi uriaș de speranțe. Adaptarea a fost rapidă poate și datorită faptului că gustam încet, încet, cu bucurie, din libertatea cotidianului englezesc. În Nottingham am învățat noul sens al cuvântului acasă. Tot în Nottingham am descoperit un grup de artiști care m-au primit cu entuziasm printre rândurile lor. Noile mele scrieri literare în engleză au fost publicate în 6 antologii marca All Poetry din SUA și în 3 antologii din Marea Britanie. De asemenea, graţie domnului Romeo Rosiianu, câteva scrieri în limba română au fost publicate anul trecut în 2 antologii ECreator, lucru ce m-a bucurat enorm!

Spillwords Press New York awarded Simona as Author of the Month for September 2021, short after publishing her poem “ I came from”. Today, Simona has more in her poetic portfolio, from Spillwords Press, a nomination for the Author of the Year 2021, amongst many nominations of her poems for the Publications of the Month, and a love poem being nominated for the Publication of the Year (Poetic) 2022. Taxiul gonea printr-o mare de ricșe, mașini și motociclete, într-un șablon desprins din lumi paralele. Un aha moment mă înghiontea în gânduri la fiecare tresărire. Roțile păreau că circulă în legea lor, căutându-și loc între bucăți de drum despletite între curgeri de mișcare. O geometrie circulară își ascuțea privirile peste toată strada. Părea un haos total, și totuși, lumea se împletea într-o armonie năucitoare. Roți, oameni, gânduri și emoții. Toate erau acolo, într-o structură perfect construită. Șoferul, un bătrânel simpatic, îmi arunca câte o privire încurajatoare în oglinda din față, cu un zâmbet larg: “No worries, ma’am! You are safe.” “Aha, îmi răspundeam printr-o grimasă mai mult speriată decât zâmbitoare, “o fi safe, dar ăștia circulă ca-n codru.” Părerea mea. Părerea lor însă nu coincidea cu impresiile mele, iar codrul lor era deja demult bătătorit de hoarde de motoare umblătoare.”Viața și-a urmat cursul cu bune și rele. Pentru că sunt persoana care, în locul văicărelilor, caută soluții, azi pot spune cu bucurie că mi-am schimbat profesia, mi-am redescoperit inspirația sau ea m-a regăsit pe mine, și iată că împreună facem pași mărunți dar siguri pe drumul creației.

Asda Great Deal

Free UK shipping. 15 day free returns.
Community Updates
*So you can easily identify outgoing links on our site, we've marked them with an "*" symbol. Links on our site are monetised, but this never affects which deals get posted. Find more info in our FAQs and About Us page.
New Comment