276°
Posted 20 hours ago

FIRE YOUR DESIRE EDP FRAGRANCE UNISEX EMIR SERIES PARIS CORNER PERFUMES

£9.9£99Clearance
ZTS2023's avatar
Shared by
ZTS2023
Joined in 2023
82
63

About this deal

Fire your desire de la Emir a fost un blind buy, în urma recenziilor One girl from Bucarest și Luminiței Avram. Din rațiuni financiare, firește, îmi doream, de ceva timp, o clonă bună după vestitul Angel Share. Fire your desire de la Emir, produs de Paris Corner (pentru cine nu știe brandul, dați un search pe Google, oamenii chiar sunt șmecheri), are un preț mai mult decât ofertant, având în vedere că vine și cu o prezentare foarte bine pusă la punct, luxoasă și care pare extrem de scumpă. Personal mi se pare ca este cam în aceeași zonă cu Dhanal Oudh Nashwah de la Rasasi, doar ca When Soul Gets High este mult mai complex și mai rafinat și dintr-o cu totul altă ligă. Ca și performanțe este undeva la 6-8 ore, poate chiar mai mult, cu proiecție destul de puternică în primele două.

Cedrat Essence, după cum vă puteți da seama din nume, este inspirat din Cedrat Boise al celor de la Mancera și mi se pare unul dintre cele mai versatile parfumuri de pe această listă. În linii mari este foarte asemănător cu originalul, însă cel și cel mai mult pe partea de note de mijloc și de bază. Deschiderea însă nu mi se pare la fel de citrică și complexă ca la Cedrat Boise, ba chiar este relativ simplistă și cu note ceva mai dulci. După 30 de minute însă devine mai greu să faci diferența, mai ales dacă nu le ai pe ambele pulverizate pentru a le putea compara. Totuși nu ne putem aștepta la aceeași profunzime a notelor, mai ales când vorbim despre o clonă. Pentru acest articol am ales mostre din Camp Fire Factory Edition, Cedrat Essence, Fire Your Desire, Frenetic Homme Intense, Super Crush, You’re Drugged, și When Soul Gets High, iar în cele ce urmează vă voi povesti câte puțin despre fiecare în parte.La capitolul performanță stă chiar foarte bine, pe alocuri chiar mai bine decât loturile de Mancera din ultimii ani. Persistă lejer în jur de 5-7 ore iar dry-downul este aproape identic cu al originalului. Este un parfum pentru orice tip de ținută și orice anotimp iar raportul calitate/preț este unul excelent. Note de mijloc: lemn de chihlimbar, trandafir marocan, iasomie egipteană, frunze de paciuli indonezian Gama de parfumuri Emir a celor de la Paris Corner include în jur de 30 de produse, multe dintre ele fiind inspirate din compoziții olfactive cu mare notorietate la nivel mondial. Acestea sunt împărțite în mai multe sub-game precum: Emir – cu inspirații din celebrele parfumuri Mancera, Factory Edition, Frenetic, Identity – cu inspirații din parfumurile Frederic Malle, Shades of Dark – cu inspirații din faimoasele parfumuri by Killian, Vibrant – inspirate de Byredo și Voux – inspirate de unele capodopere de la Xerjoff. Toate aceste parfumuri vin în ambalaje foarte calitative de 100ml iar prezentarea este de top. Singurul lucru negativ la acest parfum este performanța, unde mi-aș fi dorit parca mai mult de 1-1,5 ore de proiecție și maxim 5 ore de longevitate. Totuși, la prețul cu care îl puteți achiziționa, Fire Your Desire merită fiecare leu. Nu este un înlocuitor pentru Angels’ Share, dar este ca un fel de frate mai mic al său de care va puteți bucura fără foarte mari sacrificii financiare.

Iar serviciile Dubai Collection au fost, din nou, impecabile. Este pentru a doua oară când comand aici, iar impresia mea este că această companie livrează calitate la cele mai inalte standarde într-un mod profesionist. Recomand cu toată încrederea. Mulțumesc, Dubai Collection. Cu siguranță, am să revin cu noi comenzi. Precizez că nu am testat Angel Share de la Killian, așa că voi vorbi despre Fire yourr desire ca un parfum de sine stătător. E ușor pudrat, probabil, datorită scorțișoarei. Este un coniac numai bun în care să îți răsfeți pielea și hainele.Totuși este un parfum dulceag – greoi, cu puternice note de miere și care clar nu este pentru toată lumea. Vă recomand să îl încercați înainte de a-l achiziționa, dar dacă pare o combinație pe gustul vostru, vă garantez că nu veți fi dezamăgiți. Mi se pare adecvat pentru vreme rece sau pentru seară, dar nu pentru nopțile de vară. Este catalogat drept unisex, însă personal mi se pare că înclină mai mult spre latura feminină iar ca și performanțe se încadrează în categoria 4-6 ore, în funcție de numărul de aplicări. Totodată mi se pare potrivit doar pentru zilele reci, asta deoarece compoziția este destul de “greoaie” și poate da dureri de cap în sezonul cald. Trecând de flaconaj, capac (este foarte greu, deci, încă un plus pentru investiția în calitatea aspectului), conținutul este cel puțin de vis! E o aromă care mă duce cu gândul la ceva dulce, un măr caramelizat cu o miere fină și o boare de scorțișoară, e un parfum cald, dulce, discret, dar, în același timp, puternic, o magie de arome seducătoare, ceva ce nu întâlnești pe toate drumurile. E aroma luxului, a rafinamentului prin excelență. Din punctul meu de vedere, Emir Super Crush este probabil una dintre cele mai fidele clone de pe această listă. Chiar de la prima aplicare îți vei da seama imediat cu ce seamănă, și asta deoarece Mancera Instant Crush este un parfum cu un ADN destul de greu de uitat. Chiar dacă este din aceeași zonă cu Baccarat Rouge 540, Instant Crush / Super Crush are o direcție proprie și e genul de miros care dă dependență. Notele de șofran, iasomie și vanilie crează o combinație dulce – misterioasă cu care ii veți surprinde pe cei din jur.

Am ordonat în cele ce urmează parfumurile Emir by Paris Corner în ordinea preferințelor mele, de la cel mai puțin plăcut la cel mai apreciat. Emir Camp Fire Factory Edition

Asda Great Deal

Free UK shipping. 15 day free returns.
Community Updates
*So you can easily identify outgoing links on our site, we've marked them with an "*" symbol. Links on our site are monetised, but this never affects which deals get posted. Find more info in our FAQs and About Us page.
New Comment